A Las Vegas supermarket bakery must decide how many wedding cakes to prepare for the upcoming weekend. Cakes cost $33 each to make, and they sell for $60

$1.49 Excluding Tax

Complete Solution:

Solution Available in PDF File.

-
+

Description

QUESTION:

A Las Vegas supermarket bakery must decide how many wedding cakes to prepare for the upcoming weekend. Cakes cost $33 each to make, and they sell for $60 each. Unsold cakes are reduced to half-price on Monday, and typically one-third of those are sold. Any that remain are donated to a nearby senior center. Analysis of recent demand resulted in the following table:

How many cakes should be prepared to maximize the expected profit?

a. Use the ratio method.

b. Use the tabular method.


Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “A Las Vegas supermarket bakery must decide how many wedding cakes to prepare for the upcoming weekend. Cakes cost $33 each to make, and they sell for $60”

Your email address will not be published. Required fields are marked *